Club Awards

Kings Old Boys' Rugby Union

Doc Harris "Clubman"

1973 – T.Houseman
1979 – M.Thorley
1980 – R.Blaxland
1981 – D.Fink
1982 – D.Fink
1983 – D.Fink
1984 – A.Dunlop
1985 – C.Fear
1986 – C.O’Hara
1987 – R.Blaxland
1988 – D.Collison
1989 – D.Collison
1990 – R.Weekes
1991 – C.Moore
1992 – V.Cox
1993 – C.Mason
1994 – V.Cox
1995 – D.Fink
1996 – W.Nichols
1997 – P.McGettigan
1998 – D.Lennox
1999 – D.Lennox
2000 – G.Martell
2001 – R.Weekes
2002 – A.Rhydderch
2003 – G.Hardy
2004 – P.Whittington
2005 – P.Whittington
2006 – P.Whittington
2008 – T.McFadyen
2009 – S.Glossop
2010 – S.Glossop
2011 – A.Deane
2012 – J.Moule
2013 – H.Cavill
2014 – J.Pond
2015 – B.Boulos
2016 – B.Davis
2017 – B.Davis
2018 – P.Coolican

Club Character (Billy Carpenter 1979)

1979 – G.Maddocks
1980 – D.Fink
1981 – P.Phipps
1982 – N/A
1983 – J.Sloan
1984 – D.Marchinton
1985 – A. Malouf
1986 – D.Vale
1987 – A.Gourley
1988 – A.Kneebone
1989 – P.Dayton
1990 – C.Moore
1991 – C.Flynn
1992 – R.Jeffrey
1994 – D.Hobson
1995 – M.Pietsch
1996 – N.Sergeant
1997 – P.Lowe
1998 – S.Pass
1999 – S.Nix
2000 – M.Page
2001 – D.Sheridan
2002 – G.Miller
2003 – J.Millner
2004 – M.Bligh
2005 – J.Rhydderch
2006 – C.Basnett
2007 – R.Williams
2008 – H.Hoskins
2009 – S.Backman
2010 – T.Moule
2011 – A.Rutherford
2012 – J.Ashmore
2013 – D.Moran
2014 – D.Moran
2015 – S.Shumack
2016 – S.Shumack
2017 – S.Shumack
2018 – S.Shumack

Club Captains

1967 – W.Carpenter
1968 – G.Lowe
1969 – W.Carpenter
1970 – P.Ashton
1971 – T.Houseman
1972 – T.Houseman
1973 – M.Bruce
1974 – D.Bennett
1975 – W.Carpenter
1976 – R.Gazzard
1977 – P.Roberts
1978 – R.Sirmulis
1979 – R.Harley
1980 – T.Houseman
1981 – T.Houseman
1982 – R.Sirmulis
1983 – N.Johnson
1985 – H.Rikard- Bell
1986 – L.Gemell
1987 – L.Gemell
1988 – A.Kneebone
1989 – A.Kneebone
1990 – A.Dickinson
1991 – D.Taylor
1992 – V.Cox
1993 – V.Cox
1994 – V.Cox
1995 – C.Mason
1996 – C.Mason
1997 – C.Mason
2000 – N.Sergeant
2001 – N.Sergeant
2002 – P.McGettigan
2003 – G.Hardy
2004 – G.Hardy
2005 – G.Hardy, C.Basnett
2006 – C.Basnett
2007 – C.Basnett
2008 – C.Rogers
2009 – C.Rogers
2010 – A.Frew
2011 – T.Moule
2012 – T.Moule
2013 – K.James
2014 – K.James
2015 – N.Jeffries
2016 – L.Girling Butler
2017 – J.Pendergast
2017 – B.Davis

Coach of the year (Richard Blaxland (1991)

1991 – D.Vale
1992 – D.Vale
1993 – D.Vale
1994 – M.Crouch (4th grade Premiers)
1995 – S.Boorer
1996 – P.Johnstone
1997 – R.Barron
1998 – A.Gordon
1999 – S.Nix
2000 – S.Nix – (2nd grade Premiers)
2001 – P.Cunningham – (under 19 Premiers)
2002 – A.France – (2nd grade RU)
2003 – A.France – (2nd grade Premiers)
2004 – J.Hayward – (2nd grade Minor Premiers & Premiers)
2005 – J.Ashmore – (3rd grade Premiers)
2006 – P.Cunningham, R.weekes – (Colts Premiers)
2008 – A.Bowring (1st grade RU)
2009 – B.Matters
2010 – B.Matters , S.Glossop (1st grade Premiers)
2011 – A Deane
2012 – K.Loughlin
2013 – N/A
2014 – R.Cranny
2015 – A.Metcalfe (4th Grade Minor and Premiers)
2016 – M.Templeman
2017 – M.Templeman
2018 – M.Templeman